5 Ιουνίου 2012

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ EURO 2012 (MEΡΟΣ Ζ)

Η Ισπανία επικράτησε με 1-0 της Κίνας, στο τελευταίο φιλικό της παιχνίδι πριν το Euro 2012. Η εμφάνιση της Ισπανίας, πάντως, ήταν πολύ κακή προβληματίζοντας τους φίλους της. Στο πρώτο ημίχρονο η Ισπανία δεν μπόρεσε να απειλήσει με εξαίρεσε ένα σουτ του Νεγρέδο. Αντίθετα, 2 φορές ο Κασίγιας χρειάστηκε να σταματήσει τις επικίνδυνες καταστάσεις που δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές της Κίνας.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η είσοδος των Ινιέστα, Νάβας και Τόρες βοήθησαν τους Φούριας Ρόχας να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Η Ισπανία δημιούργησε ευκαιρίες και είχε 2 δοκάρια με τους Αλμπιόλ και Ινιέστα. Τελικά, με ωραία προσπάθεια του Ινιέστα και γκολ του Σίλβα στο 84ο λεπτό, η Ισπανία κέρδισε με 1-0 την Κίνα.
Η ομάδα που παρέταξε ο Ντελ Μπόσκε είναι:
Κασίγιας (46’ Βαλντές), Αρμπελόα, Αλμπιόλ, Ράμος (55’ Πικέ), Αλμπα, Μπουσκέτς (46’ Ινιέστα), Σίλβα, Τσάβι (46’ Νάβας), Αλόνσο, Καθόρλα (67’ Μάτα), Νεγρέδο (46’ Τόρες).           0-1