1 Ιουλίου 2013

CONFEDERATION CUP - ΤΕΛΙΚΟΙ

Μεγάλος Τελικός: Η Βραζιλία νίκησε με ευκολία την Ισπανία  3-0 και έτσι κατάφερε να στεφτεί κυπελλούχος του Confederation Cup. Το πρώτο goal μπήκε στο 2' λεπτό με σκόρερ τον Fred. Στη συνέχεια ο Neymar, συγκεκριμένα στο 44' λεπτό έκανε το 2-0. Μόνο δύο λεπτά πέρασαν από το ημίχρονο και ο Fred ξαναχτύπησε και έκανε το 3-0. Η Ισπανία είχε την ευκαιρία να μειώσει με τον Sergio Ramos από την άσπρη βούλα αλλά αστόχησε. Ο αγώνας συνέχισε με πιο ήρεμο ρυθμό και στο 90' λεπτό η Βραζιλία πανηγύρισε τον τίτλο.

Μικρός Τελικός: Η Ιταλία κατάφερε να πάρει την τρίτη θέση νικώντας στα πέναλτι 3-2. Στην κανονική περίοδο και παράταση το σκορ ήταν 2-2. Το σκορ το άνοιξε η Ιταλία με σκόρερ τον Astori στο 24' λεπτό. Η Ουρουγουάη όμως κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Cavani στο 58' λεπτό. Όμως η Ιταλία κατάφερε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Diamanti στο 73' λεπτό. Όμως Cavani έφερε την ισορροπία στον αγώνα στο 78' λεπτό. Στη συνέχεια έφτασαν οι δύο ομάδες στα πέναλτι όπου ο Buffon έγινε ήρωας για την Ιταλία πιάνοντας 3 πέναλτι.